czwartek, 26 kwietnia 2012

Taniec Cyganski


GYPSY DANCE
Taniec cygański jest to forma tańca przekazywana z pokolenia na pokolenie, tańczona w czasie różnych uroczystości, spotkań, przy ognisku w lesie w czasach taborów. Są różne style tańca cygańskiego; jest to w zasadzie taniec, który przejął wiele elementów z tańców ludowych z miejsc, w których grupy Cyganów właśnie przebywały. Np. flamenco jest też tańcem cygańskim, tańczonym głównie przez Cyganów hiszpańskich.

Oryginalnie - tak jak Cyganie - pochodzi z Indii. 600 lat temu wyemigrowali z zachodniej części Indii, z regionu położnonego między rzekami Sindhu i Ganges. Wraz z wędrówką przez różne kraje przejmowali też część kultury państw w których dłużej przebywali, dlatego taniec Cygański jest tak różnorodny na Bałkanach, na Węgrzech, w Rumunii czy Rosji. Najbardziej znaną formą tańca Cygańskiego jest flamenco, orginalnie tańczone przez Cyganów andaluzyjskich - mistrzów w tej technice.
Rada Marzena Żivković (Mahavisnupriya), która wywodzi się z Sinti Rom (Cyganów niemieckich), prezentuje cygański taniec przesiąknięty tańcem wschodnio-europejskim. Dużo jest elementów tańca rosyjskiego. Taniec cygański dzieli się na dwa rodzaje: taniec taborowy i taniec estradowy.

Rada Żivković przez 2 lata tańczyła w Cygańskim Teatrze Muzycznym TERNO w Gorzowie Wielkopolskim, pod kierownictwem Edwarda Dębickiego, a ostatnio przez wiele miesięcy była solistką i tancerką w zespole Don Wasyl i Cygańskie Gwiazdy. Występuje co roku na Festiwalu Romów w Ciechocinku, który jest transmitowany na żywo przez pr.2 TVP. Występowała też z Dzianim - gwiazdą muzyki cygańskiej (siostrzeńcem słynnej Randii). Obecnie znow wspolpracuje z Edwardem , Ewa i Manuelem Debickim i wystepuje w ramach festiwalu Romane Dywesa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz